23 i 30 marca oraz 6 kwietnia 2019 roku studenci, doktoranci oraz pracownicy Instytutu Chemii UwB przeprowadzili warsztaty pt.: „Akademia Chemika”. Zajęcia odbyły się w ramach projektu pt.: „Szkoła wyzwań”. Instytut Chemii gościł 30 uczniów z Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Ignacego Gilewskiego w Siemiatyczach.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie zapoznali się z podstawowymi technikami wydzielania i analizy substancji chemicznych, m.in. chromatografia cienkowarstwowa, chromatografia kolumnowa, SEM, IR. Uczestnicy akademii mieli okazję do powtórzenia wiadomości o gazach, reakcjach zobojętniania, właściwościach prostych tlenków i soli nieorganicznych tuż przed egzaminem gimnazjalnym.

Gimnazjaliści wzięli udział w interaktywnym wykładzie „150-lecie układu okresowego”, podczas którego badali właściwości m.in. galu i helu, a także mogli porównać swoje zdolności matematyczne z XIX wiecznym niemieckim uczonym. Uczniowie mieli również okazję odwiedzić Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy.

Cooperationikona